İçerik Slayt

ÖDÜLLER

Mehmet Akif İnan Ödülleri Sahiplerini Buldu

Mehmet Akif İnan Vakfı tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Mehmet Akif İnan Ödülleri, Ankara’da düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Yedi Güzel Adam’ın aksiyoneri, şair-yazar, Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın hatırasını yaşatmak adına bu yıl ilk kez düzenlenen Mehmet Akif İnan Ödülleri, Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Ödül törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Demokratip Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Uğur Gürel, Hür Dava Partisi Genel Sekreteri Şehzade Demir, Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, İnan’ın kardeşleri Ali Mithat İnan, Mustafa İnan ve Ahmet İnan, Mehmet Akif İnan’ın arkadaşları ve sevenleri ile çok sayıda davetli katıldı.

 Şentop: Akif İnan Bugünleri Görseydi Memur-Sen’le İftihar Ederdi

 Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop yaptığı konuşmada, fikir dünyamızın ve entelektüel camiamızın öncülerinden olan Mehmet Akif İnan adına gerçekleştirilen bu ödül törenini kıymetli bulduğunu ifade ederek, “Merhum İnan Memur-Sen’in kurucusu idi. Memur-Sen aradan geçen yıllarda gelişti büyüdü ve bugün 1 milyonu geçen sayısıyla Türkiye’nin en büyük emek hareketi oldu. Merhum Akif İnan, bugünleri görseydi şüphesiz Memur-Sen’le iftihar ederdi” diye konuştu.

Şentop, Akif İnan’ın toplumun tefrikadan arındırılıp vahdet üzere hareket etmesinin öncülüğünü yaptığını belirterek, “Emek dünyamızın ve fikri hayatının güzel insanlarını bir araya getiren bu program için Ali Yalçın’ı, Ahmet Özer’i ve mesai arkadaşlarını tebrik ediyoruz, düzenlenen ödül töreni ile 2020’yılının vefa yılı olacağını da belirlemiş oluyorlar” ifadelerini kullandı.

“Haksızların kötülerin ve zalimlerin sesinin gür çıktığı bir dünyada yaşıyoruz” diyen Şentop, “Buna rağmen iyiler, mazlumlar hakikatin gür sesini duyurmaya devam edeceklerdir. 2020 yılında da beklentilerimiz var. Milletimiz ve insanlık adına mutlu ve huzurlu günler görmeyi temenni ediyoruz” dedi.

Yalçın: İnan'ın Kurduğu Emek Hareketi, Akademik Hizmet Sendikacılığının Markası Oldu

 Ödül töreninde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Mehmet Akif İnan’ın bilgiyi, düşünceye; düşünceyi, fikre; fikri, eyleme; eylemi, kutlu sefere dönüştürme gayretiyle farkını ortaya koyduğunu belirterek başladığı konuşmasında “Öyle bir insan ki; düşünceye ve fikre adanmış bir hayat yaşadı. Öyle bir irade ki; Çağı ve erdemi kuşanmış ehliyetiyle yol açtı, yol aldı. Öyle bir teslimiyet ve samimiyet ki; misyona sadakatte şahsiyetiyle, idrak ve şuur noktasında kemalatıyla örnek ve öncü oldu. Öyle bir mensubiyet ki; Kalemini ve kelamını medeniyet davasına adadı. Öyle bir aksiyoner kararlılık ki; Bütün bildiklerini ve yaptıklarını kenara koyup, emek hareketi lideri oldu ve kurduğu emek hareketi akademik hizmet sendikacılığı markası oldu.” ifadelerini kullandı.

Akif İnan’ın bu toprakların, fikir dünyamızın, kadim medeniyetle yeniden bağ kurma çabasının aydını ve aydınlatıcısı olduğunu söyleyen Yalçın, “Yaşadığını yazan, yazdığını yaşayan, bilme azmi ve bulma kararlılığıyla yol alan müellif, muallim ve münevver bir şahsiyettir kurucu Genel Başkanımız.” şeklinde konuştu.inanoduller10Akif İnan, Her nefesinde İnsanları Aydınlatmanın Mücadelesini Verdi

 Akif İnan’ın fikri birikimini sendikal örgüte dönüştürmekte zorlanmadığını belirten Yalçın, “Bize kimin ne yaptığını, niçin yaptığını ve neyi amaçladığını bilmenin verdiği güç ve güvenle; sendika kurmak ve sendikacı olmak konusunda hiç zorlanmadı. önce Eğitim-Bir-Sen ve nihayetinde Memur-Sen hayatının bütün mücadele zeminlerini mecz ettiği yerler oldu. Her nefesinde insanları aydınlatmanın, insanca yaşatmanın, aydını insan kılan kavramların hâkim olmasının mücadelesini verdi. Memur-Sen bu mücadelenin hem zirvesi hem de en büyük ve kadimleşecek eseridir.” dedi.

 “Mehmet Akif İnan’ı bütün bu hasletleriyle anmak, anlatmak ve milletimize aktarmak gerekirdi” diyen Yalçın, “Bu kanaatle, vefatının 20 yılını milat kabul ederek Mehmet Akif İnan anma programlarını, fikir, tavır, mücadele, itiraz, eser, değer sahiplerini merkeze alarak her yıl farklı temalar ve konular üzerinden ödüllendirmeye yönelik bir içerik oluşturduk. Böylece bu yıl ilkini birlikte icra etmekte olduğumuz Mehmet Akif İnan Ödülleri konsepti oluşmuş oldu.” şeklinde konuştu.

Programın organize edilmesinde ve ödüllerin belirlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Yalçın, ödül alanları tebrik ederek sözlerini noktaladı.

Özer: İnan daima birleştirici bir lider olmuştur

 Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer ise Mehmet Akif İnan adına verilen ödüllerin bir misyonun hatırlatıcısı olacağını belirterek, programa iştirak eden katılımcılara teşekkür etti.

 Akif İnan’ın sağlığında topladığı gibi vefatında da insanları toplayıcı ve birleştirici olduğunu kaydeden Özer, “İnan, yaşamıyla da vefatıyla da bıraktığı eserleriyle de daima birleştirici bir lider olmuştur. Akif İnan bizlere sendikacılıkta iyiliği, mazlum sesi olmayı, emeğin savunucusu olmayı, kırmadan ve dökmeden sendikacılık yapılabileceğini gösterdi. Bu tavrıyla hocamız sendikal camiaya iz bırakmış bir isim olmuştur” diye konuştu.

 

Aslan: Hak-İş ve Memur-Sen Büyük Bir Ailedir

 Programda ödül alan Hizmet İş Sendikası adına konuşan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen’in Kurucu Genel Başkanı şair, yazar, araştırmacı, öğretmen ve düşünce adamı Mehmet Akif İnan’ı vefatının 20. yıldönümünde rahmet ve minnetle andığını belirterek; “Bolu yürüyüşümüzü 12 günde 200 Km 267 bin 467 adım yürüyerek 6 bin emekçi arkadaşımızın katılımıyla tamamladık. Memur-Sen Konfederasyonu yürüyüşümüze büyük katılımla destek verdi. Bolu’da eylemimiz 127 gün sürdü. Bolu emekçileri 127 gün sonunda işe geri alındı. Sendikamız Hizmet-İş’e Bolu Belediyesi’nde işten atılıp mücadele sonrası işlerine dönen işçiler adına ‘Çalışma Hayatı ve Emek’ kategorisinde verilen bu ödüle layık gördükleri için teşekkür ediyorum. Hak-İş ve Memur-Sen büyük bir ailedir ben de bu ailenin üyesi olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

6 Kategoride Ödüller Sahiplerini Buldu

 Protokol konuşmalarının ardından geçilen ödül töreninde 6 dalda ödüller sahiplerine verildi. Başarı ve Teşvik kategorisinde Meryem Elif İyin, Çalışma Hayatı ve Emek kategorisinde ‘Hizmet-İş Sendikası’, Uluslararası Değer kategorisinde Mabid Ali Muhammed Al Jarhi, Kültür, Sanat ve Edebiyat kategorisinde Ersin Nazif Gürdoğan, Üstün Hizmete Vefa kategorisinde Musa Çağıl ödüle layık görüldü. Diyarkabır’da dağa kaçırılan çocuklarına kavuşmak umuduyla Kasım ayından bu yana oturma eyleminde bulunan Diyarbakır Anneleri ise Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

 Ödüle layık görülen isimlere ödüllerini; Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop takdim etti.

 Öte yandan Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Diyarbakır Anneleri’nin ödülü, Diyarbakır’a gidilerek bizzat takdim edilecek. Ödül töreninde; Akif İnan kitaplarına katkıda bulunan yazarlara da teşekkür plaketi takdim edildi.